Moje pětielementová kuchyně aneb www.petielementove.cz
Troufnu si říct, že moje stránky www.petielementove.cz jsou v tuto chvíli jediným webem, který se na pětielementové vaření podrobně zaměřuje. Protože téma je natolik specifické a složité, že se možná právě proto nikdy nestalo všeobecně známým či populárním. A to nejen u nás, ale ani ve světě. Rozhodně to není oblast, kde byste byli zahlceni zdroji informací a mohli si vybírat mezi množstvím pohledů, jak je to obvyklé u různých výživových směrů.
Když budete googlovat, informace najdete, většinou ale v kontextu tradiční činské medicíny nebo čínské filosofie, kde bude pětielementová výživa zmíněna okrajově. Nikdo vás nevezme za ruku a nebude vám vysvětlovat, co máte v kuchyni krok po kroku dělat. Bude po vás chtít, abyste především pochopili souvislosti, takže vás zavalí spoustou komplikované teorie, na kterou nemá každý kapacitu... Pokud nejste opravdu motivovaní to pochopit, tak to asi brzo vzdáte a vařit takhle nebudete...
Můj web je jedinečný ve třech ohledech:
1. snaží se poskytnout poměrně široký přehled o tématu
2. to vše z pohledu "obyčejného smrtelníka", tedy v TČM nevzdělaného začátečníka, co se celou složitou problematiku pokouší začlenit do svého běžného fungování sdílením vlastních laických zkušeností
3. jeho zaměření je především praktické
.Já jsem hodiny a hodiny neseděla a nic složitě nestudovala. Prošla jsem si knihy, co jsem měla k dispozici. Něco jsem pochopila, něco vůbec. Ve chvíli, kdy jsem byla nejvíc motivovaná to zkusit, jsem prostě vstala a začala vařit. Tak, jak jsem nejlíp uměla. V podmínkách, jaké jsem měla. Se znalostmi, kterými jsem disponovala. Akceptující úroveň, na jaké jsem byla. Nic z toho nebylo perfektní a možná ani hodně dobré, ale začala jsem a učím se to za pochodu.
Výživa ani tradiční čínská medicína nejsou a pravděpodobně ani nikdy nebudou mým profesním zájmem. Nemám ambici umět to skvěle. Možná od toho časem třeba úplně upustím, protože objevím něco jiného, co mi bude vyhovovat víc. Od roku 2020, kdy jsem s tím začala, ale mám plno užitečných postřehů. Proto tu sdílím především informace, které jsem sama v začátcích potřebovala a nikde je nenašla. Právě proto, že nikdo veřejně nenabízí žádný postup pro začátečníky, nikdo vás neprovede začátečnickými úskalími...
Nejdřív jsem si teda pořídila knihy a pročetla je, abych aspoň trochu věděla, o co jde. Pak jsem zkoušela vařit podle receptů z těchto knih, následně jsem jsem začala vařit sama a k tomu si vyrábět různé pomůcky.
Připravila jsem pro vás přehled zdrojů informací a literatury, která je u nás momentálně dostupná, respektive zmiňuji tu knihy, které mám k dispozici. Pokud máte tip ještě na další, můžete to zmínit na mé FB stránce nebo se přihlaste do FB skupiny Moje pětielementová kuchyně - praktické vaření. Odkazy najdete dole.
Zdroje informací o výživě podle pěti elementů
Knihy, weby a praktická podpora pro vás
Ivana Stenzlová
Problematice pětielementové kuchyně na odborné úrovni se u nás systematicky věnuje mikrobioložka Ivana Stenzlová. Na jejích osobních i FB stránkách najdete spoustu důležitých informací, instruktážních videí i receptů. Vydala dvě knihy, které zmiňuji níže. Nabízí také vzdělávací kurzy a semináře, a to jak na osobní, tak digitální bázi. Na jejím webu se dozvíte vše podstatné.
Původní české knihy
Pro naprosté začátečníky, kteří chtějí více porozumět svému tělu, případně podpořit zdraví svoje či blízkých, jednoznačně doporučuju první původní české knihy na toto téma. Je v nich vše velmi srozumitelně a přehledně vysvětleno, prakticky znázorněno a doprovodné recepty lze snadno uvařit. Napsala je již zmíněná Ivana Stenzlová. Informace o pětielementové kuchyni se v obou knihách objevují v rámci praktické části, která logicky navazuje na předchozí teoretické pojednání o tom, jak se stravovat, aby naše tělo dobře prospívalo.
Knihy v češtině
V češtině je v současnosti dostupných několik teoretických i kuchařských knih, které se vyloženě věnují pětielementovému vaření. Pocházejí především od německých autorek a prezentovaná jídla vycházejí z jejich chuťových zvyklostí, což je potřeba mít na paměti, pokud zvažujeme koupi kuchařky.
Jedny z prvních zdrojů informací byly knihy výživové poradkyně Barbary Temelie, které už před 20 lety vydalo nakladatelství Eugenika. V roce 2010 přišlo s knihou receptů pětielementové kuchyně také nakladatelství Eminent, napsala ji Roswitha Fehrer, odbornice na čínskou medicínu. Tyto knihy považuji za základní výbavu z oblasti překladové literatury a více je zmíním ještě později.
Problematiku pětielementové výživy reflektují i další přeložené knihy. Primárně se však věnují jiným aspektům, proto si je sama pro sebe řadím do nadstavbové literatury:
- Co jednomu prospívá, druhému škodí (s podtitulem: Individuálně orientovaná výživa) od německých autorek Karin Stalzer a Christiny Szalai. Vysvětlují zde výživová specifika a jejich dopad na naše tělo pomocí pěti typů osobností s odlišnou látkovou výměnou. Vyzývají k tomu, aby si člověk našel optimální stravu, která uvede jeho látkovou výměnu do rovnováhy. Každý typ totiž potřebuje odlišné poměry bílkovin, sacharidů a tuků. Druhá polovina knihy obsahuje praktickou část a recepty. Na konci je tabulka rozdělení potravin, včetně jejich vhodnosti pro jednotlivé typy. Provedení knihy je nízkonákladové a typické pro nakladatelství Eugenika, takže se jedná o černobílý paperback s nekvalitními obrázky.
- Tradiční čínské učení o zdravé výživě napsala Martha P. Heinen a její přístup, včetně jídel, je ovlivněný makrobiotikou (jin a jang). Oproti jiným knihám nabízí navíc praktický úvod do čínské filosofie prvků pomocí různých úkolů a cvičení. Zabývá se i specifickým krájením a mícháním. Recepty jsou sestavené ve formě menu na jednotlivá období. Pokud chcete mít detailní znalosti, také odtud je můžete čerpat...
- Trochu jinou knihou je v tomto ohledu Tao zdravého stravování od Boba Flowse. Nejedná se o pětielementovou výživu ve smyslu, jak je prezentují výše uvedené knihy. Obsahuje ale pojednání o tom, jak si zachovat zdraví podle tradiční čínské medicíny, seznam běžných potravin a jejich působení z hlediska čínské medicíny, recepty (léčivé čínské kuchyně, pro nás ne úplně standardní) a zamyšlení nad stravováním v západních zemích. Knížka je dobrým zdrojem informací, když budete chtít vědět, jaké vaše jídlo může mít terapeutický účinek při použití konkrétních surovin. Vhodná je ale spíš pro terapeuty čínské medicíny než pro běžného laika, tomu však rozšíří znalosti o energetickém působení potravin.
Barbara Temelie
- Výživa podle pěti elementů
- Výživa podle pěti elementů pro matku a dítě
- Kuchařka podle pěti elementů
Knihy poměrně obsáhle vysvětlují pětielementovou výživu na pozadí systému tradiční čínské medicíny. Jsou sice napsány celkem čtivě, ale obsahují dost odborných informací a člověka ta složitost a hutnost může spíše odradit. Navíc mají velmi levné grafické provedení. Doporučovala bych je spíše pokročilým a zájemcům o tradiční čínskou medicínu (TCM), kteří si chtějí rozšířit obzory ohledně vlivu výživy na zdraví.
Problém Kuchařky podle pěti elementů je ve specifičnosti jídel, která vycházejí z jiných chuťových zvyklostí. A přestože obsahuje stovky nejrůznějších receptů, může být obtížné najít si tam nějaký "svůj". Navíc nemají uvedeny gramáže, což také může někomu vadit. Mimochodem, pokud chcete recepty brát doslova, budete mít pravděpodobně problém i s tímto webem, protože sama se kuchařkami spíše jen inspiruji a nikdy neumím uvařit dvě stejná jídla ani spočítat přesné množství surovin spontánně vymyšleného pokrmu.
Kuchařka podle pěti elementů je cenná hlavně spoustou praktických informací ohledně vaření. Obzvlášť seznam potravin a jejich zařazení, včetně termického účinku, je velkým benefitem této knihy. Možná podle ní nebudete běžně vařit, ale určitě je vhodné mít ji doma, pokud se rozhodnete pětielementové kuchyni více věnovat.
Výhodou všech knih B. Temelie je vložený plakát, který zmiňuji i ve svém materiálu (seznamu potravin), který si můžete stáhnout zde.
Roswitha Fehrer
- Vaření podle pěti elementů v souladu s ročními obdobími
- (250 receptů pro celou rodinu)
Tato kuchařka možná trochu zapadla. Obsahuje jen základní teoretické informace, ale recepty mi přijdou zajímavější než u Barbary Temelie. Jsou rozděleny podle ročních období, kterých je podle tradiční čínské medicíny pět. Kromě léta počítá ještě pozdní léto, neboli období sklizně (elementu ZEMĚ). Každý oddíl má i časové zařazení, takže budete orientačně vědět, kdy dané období začíná a končí. Zpracování je přehlednější a technicky kvalitnější než u knih z Eugeniky.
Najdete zde upozornění na toxické kombinace potravin (např. ryba a sýr, nebo překvapivě müsli a k němu ovocný čaj), recepty mají přesné gramáže, ale pod jaký element která surovina patří, se dozvíte až z postupu, který respektuje vaření v kruhu.
Také zde je však bonusem velký plakát rozdělení potravin.
FB uzavřené skupiny
Vaření podle pěti elementů
Moje pětielementová kuchyně
- Když s čímkoliv začínáte, potýkáte se spoustou nejistot a nezdarů. Při prvních neúspěších a malé motivaci se brzo vzdáváme.
- Je důležité, abyste měli podporu. Tu vám nabízí dvě FB skupiny, které jsem založila.
- Už v roce 2020 právě pro tyto potřeby vznikla ta první s názvem Vaření podle pěti elementů. Na začátku to bylo místo primárně určené na sdílení zkušeností, řešení dotazů atd. Když jsem ji přestala aktivně spravovat, zaměřila se víc na vzdělávání o správné výživě a budování komunity zájemců o profesionální tvorbu paní Ivany Stenzlové. Skupina je nyní již velmi početná.
- V souvislosti s tímto mým novým webem jsem se po 4 letech rozhodla založit novou skupinu s názvem Moje pětielementová kuchyně - praktické vaření, která navazuje na můj původní záměr - být aktivním místem pro všechny, které zajímá aktivní praxe a nebo nevědí, jak se v tom všem zorientovat. Zde se můžete ptát, sdílet zkušenosti, nápady, fotky jídel, úspěchy i nezdary... Zároveň můžete poptávat či nabízet cokoliv, co se týká pětielementového vaření. Tato skupina má zatím jen pár členů a je navázaná na mou laickou tvorbu a moje pomůcky, které sdílím částečně zdarma s ostatníma.
Pokud chcete být součástí mojí komunity, nebo mít pravidelnou dávku praktické inspirace, můžete mě sledovat také zde:
FB profil Moje pětielementová kuchyně
Instagramový profil @petielementove
Ještě nějaké další tipy na prohlubování souvislostí?
Weby a osobnosti, které stojí za to sledovat, pokud chcete vědět víc o léčení těla pomocí tradiční čínské medicíny
1. škola tradiční čínské medicíny
Zde se můžete nořit opravdu do velkých hloubek čínské dietetiky.
Marie Helen - Tělo jako lékárnička
Pokud jste aktivní na sociálních sítích nebo se zajímáte o své zdraví, možná jste enthusiastickou Marii Helen už zaznamenali. Její projekt Tělo jako lékárnička je velmi úspěšný a oblíbený. Marie poskytuje mnoho užitečných tipů a rad z oblasti zdraví (i zdravé kuchyně) a to obdivuhodně pozitivní formou.