VAŘÍM PODLE...
knihy
DEJ TĚLU ŠANCI
Moje postřehy k vaření jídel podle receptů z první knihy Ivany Stenzlové. Fotky a komentáře přidávám postupně, ale podle náhodného pořadí.
Přehled receptů
Jídla, která jsem už zkusila uvařit, si v obsahu odškrtávám. Obrázky jsou aktuální k jaru 2023, a jak vidíte, mám to už skoro všechno. Většinu fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii, komentáře postupně doplňuju.
Moje komentáře a zamyšlení
Můj pětielementový deník
S některými jídly mám spojeno vícero osobních (transformačních) zážitků, takže z původních kratších poznámek se občas stávaly gastroúvahy o životě, proto jsem se rozhodla, že to budu oddělovat. Koho by místo věcnějších komentářů zajímaly hlubší souvislosti, najdete je v nově vytvořené povídací receptové rubrice Můj pětielementový deník.
Komentáře k jednotlivým receptům
Dej tělu šanci, strana 155
Snídaňové detox smoothie
V tomto receptu bylo pro mě novou zkušeností použití mořské řasy. Při vaření (hlavně polévek) sice používám, ale do koktejlu by mě to fakt nenapadlo. Chuťově mi to nevadilo, spíš pak byly v puse trochu protivné ty tvrdé kousky drceného ostropestřce, který také patřil mezi potřebné suroviny. Ale co bychom pro svoje játra, zejména na jaře, neudělali, že? Tady bych ještě doplnila, že semena ostropestřce jsou řazena pod element OHEŇ (stejně jako třeba pískavice), jak jsem ho ale měla spojený s játry, do různých kaší jsem ho dávala v domění, že je to DŘEVO. Když jsem pak zjistila, že je to jinak, byla jsem dost překvapená. Ve studené kuchyni ale na pořadí elementů nezáleží a dávám si to hlavně do fermentovaných kaší (s kefírem), takže to tak jako tak nevadilo. Myslím, že když děláme tyto neuvědomělé chyby, příroda si s tou harmonizací nějak poradí...:)
Dej tělu šanci, strana 157
Kváskový chléb s vejcem a avokádem
Tohle bylo taky jakože jedno z mých jídel podle pěti elementů. Akorát že jsem neměla rukolu, která byla v receptu, tak jsem dala jinou listovou zeleninu, asi mix polníčku a baby špenátu. Polníček spadá pod element oheň. U tohoto receptu je uvedeno, že je to vhodná snídaně, hlavně pro ty, co mají brzo hlad. Dávala jsem si to se svým domácím chlebem, který jsem poprvé zkoušela nechat kynout v ošatce a samozřejmě mi část těsta zůstala v ní 🙂 Ale pečení chleba se budu věnovat v jiném komentáři. Takže shrnuto: celkem rychlá a vděčná snídaně.
Dej tělu šanci, strana 176
Kefírový Budwig krém/snídaně polinal
Variace na krém Budwig, který jsem ale zvyklá dělat ve verzi "snídaně polinal" (podle jogína A. van Lysebetha). Tam je základem tvaroh a lněný olej, a pak další složky, přičemž jednou z nich je i včelí pyl (vidíte na fotce). Ve verzi Ivany Stenzlové používáme houbičkový kefír a lněný olej, a dále už trochu jiné ingredience. Udělala jsem si tedy takový mix. Až později jsem zkusila její verzi, akorát jsem místo malin použila jahody. Klíčovou surovinou krému Budwig (jehož vznik je u receptu zmíněn) je právě lněný olej. O něm je známo, že rychle žlukne a měl by se skladovat výhradně v chladu, což většina obchodů nedělá, i když se kvůli rychlé spotřebě prodává v malém objemu. Pokud byste chtěli lněný olej opravdu čerstvě vylisovaný, nabízí ho firma Bewit - vylisují vám ho až po přijetí objednávky. Můžete si ho, stejně jako spoustu dalších rostlinných olejů v biokvalitě, koupit zde.
Můj pětielementový deník
K čemu všemu může vést (ne)úspěšné vaření podle pěti elementů...