VAŘÍM PODLE...
knihy
ŠANCE PRO ŽENU 40+
Moje postřehy k vaření jídel podle receptů z druhé knihy Ivany Stenzlové. Fotky a komentáře přidávám postupně. Jejich pořadí je náhodné.
Přehled receptů
Jídla, která jsem už zkusila uvařit, si v obsahu odškrtávám. Obrázky jsou aktuální k jaru 2023, a jak vidíte, mám to už skoro všechno. Většinu fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii, komentáře postupně doplňuju.
Osobnější úvahy
Můj pětielementový deník
S některými jídly mám spojeno vícero osobních (transformačních) zážitků, takže z původních kratších poznámek se občas stávaly gastro úvahy o životě, proto jsem se rozhodla, že to budu oddělovat. Koho by místo věcnějších komentářů zajímaly hlubší souvislosti, najdete je v budoucnu v nově vytvořené povídací receptové rubrice Můj pětielementový deník.
Komentáře k jednotlivým receptům
Šance pro ženu 40+, strana 157
Sladká kaše z adzuki fazolí s hruškou
První vařená kaše. Taky mé první fotky, které jsem si dělala jen sama pro sebe a je to na nich vidět, že mají pouze dokumentační hodnotu a žádnou stylizaci. Na tu jsem přišla až časem. Kaši jsem dělala ze zbytku uvařených adzuki, co jsem měla původně připravené na guláš s hlívou (komentář bude později). Také jsem zkusila podle doporučení vše fermentovat s probiotiky, konkrétně s jablečným octem a nově i tibi kefírem, s nímž jsem se seznámila právě až díky paní Stenzlové. Když jsem to měla na začátku naplánované, dalo se to udržet. Jakmile jsem ale ve vytíženém provozu, tudíž s náhodným jídelníčkem, nejsem schopna pravidelné několikadenní fermentování realizovat. Co se týče samotné kaše, obecně adzuki na sladko úplně nejsou můj favorit. Teplé kašovité snídaně patří k pilířům výživy podle pěti elementů, takže se je snažím pravidelně zařazovat, ale ani po třech letech bych neřekla, že je to moje vyhovující snídaně. A luštěninové kaše už vůbec ne.
Šance pro ženu 40+, strana 177
Zelňačka se žampióny
a švestkami
Tento recept mě natolik lákal, asi hlavně kvůli těm sušeným švestkám, že jsem se ho rozhodla uvařit jako úplně první jídlo podle pěti elementů. Výsledek byl ale fiasko. Tím, že je jasně dané pořadí, jsem mechanicky následovala recept a do horké kyselé polévky jsem bez zaváhání vlila smetanu vytaženou z ledničky. Co následovalo, vám asi došlo...polévka se okamžitě srazila. Že to ale nejspíš bylo řízením osudu, se můžete dočíst v mém pětielementovém deníku. Proto u vaření této polévky pozor – smetanu lijte velmi opatrně, nebo ji nedávejte do jídla tak studenou. Dále bych ještě upozornila, že v postupu je uvedena citronová šťáva, která v seznamu surovin chybí. Dává se tam symbolicky, protože po bujonu (VODA) jsme přidali zelí (DŘEVO) a zalili to vodou (vrátili se zpět do elementu VODA), takže musíme znovu přidat DŘEVO (pár kapek citronu), abychom mohli pokračovat k OHNI (kurkuma).
Šance pro ženu 40+, strana 203
Hnědá čočka na zelenině se žampióny
Taky jedno z jídel, kterýma jsem začínala, protože se jedná o lehký zeleninový pokrm, který je typově blízký tomu, co si vařím běžně (tj. kombinace zeleniny a luštěniny v rámci jídla z jednoho hrnce). Podle receptu je potřeba čočku předem fermentovat, takže plánování je nutné, jinak je to celkem rychlé jídlo. Co jsem na začátku úplně nechápala, je to závěrečné: "Podle chuti osolíme a opepříme.", když to následuje po olivovém oleji (ZEMĚ), tedy by mělo být logické pořadí pepř (KOV) a pak sůl (VODA). Dnes se domnívám, že pokud máme základní kruh uzavřený, tak na konci vaření, kde už jen dochucujeme, asi na to pořadí nemusíme být tak úzkostliví.
Šance pro ženu 40+, strana 235
Probiotické mascarpone
– základ
Naprosto geniální věc, kerá si žádá zvýraznění. Toto a citronová pasta jsou dva "vynálezy", za které budu paní Stenzlové do smrti pět chválu. I když nejdřív jsem byla dost skeptická, protože se jedná o ochucený mix odkapaného kefíru se šlehačkou v poměru jedna ku jedné, a když jsem viděla, kolik mi té sušiny z kefíru zbývá, říkala jsem si, že toho budu mít sotva na jeden pohár...ale nakonec nebylo tak zle...:)
Ve výsledku se jedná o univerzální krém, který lze použít samostatně místo šlehačkové ozdoby, ale zároveň má všestranné využití jako polotovar na různé dezerty. Já jsem si ho poprvé vyrobila jakou součást dezertu "teplé čokoládové ragú".
Probiotické mascarpone
– různé možnosti použití
Nyní se podívejme, na co všechno jsem ho později využila. Kromě pohárů a dortů, na které se vzápětí dostane, mě později napadlo zkusit ho smíchat také s čerstvým ovocem (či zázvorem a medem, později i citronem, včetně kůry) a nechat zamrazit. Získala jsem skvělou zmrzlinu s nekonečnými možnostmi chutí... Nejprve jsem ho v rámci polotovaru vyzkoušela jako probiotickou variantu dezertu typu "tvarohový Míša". Aby měl vhodnější konzistenci, zvýšila jsem poměr kefíru, takže nebyl tak nadýchaný, ale díky šlehačce zůstal jemný a míň kyselý.
Šance pro ženu 40+, strana 237
Probiotický dort
První opravdový (rozuměj pečený) pětielementový dezert, jelikož mi probiotického mascarpone, které jsem poprvé vyrobila kvůli čokoládovému ragú (viz níže) zbylo víc, než jsem čekala. A tak jsem objevila další poklad paní Stenzlové – skvělý, rychlý a velmi jednoduchý dort, který když hezky nazdobíte, nikdo neuvěří, že vám to ve skutečnosti vůbec nedalo moc práce. Tady jsem poprvé použila hladkou pohankovou mouku na pečení. Paní Stenzlová ji propaguje jako základ pro pečení dezertů. Má trochu specifickou chuť, která nemusí každému sednout, pokud není namíchaná s neutrální pšeničnou nebo špaldovou. Taky jsem se začala více seznamovat s panelou, což je velmi příjemné sladidlo. Záleží ovšem na konkrétní značce. Nejhorší zkušenost jsem měla z obchodu Grizly, která byla tvrdá a hrudkovaná. Jiné značky ji mají jemnou a snadno rozpustnou. Více se tomu pak později budu věnovat v nějakém samostatném komentáři.
Šance pro ženu 40+, strana 241
Teplé čokoládové ragú
z bobulovin
Geniálně jednoduchý, ale přitom zcela efektivní dezert. Teplé bobuloviny, rozpuštěná čokoláda, probiotické mascarpone. Když mám chuť na něco trochu speciálního, ale přitom celkem rychlého, tak si to udělám. Bobulovin mám v mražáku vždycky dost a hořká čokoláda se u mě taky obvykle bez problémů najde. Se šlehačkou už je to horší, ale toto ragú je dobré i bez doplňujícího mascarpone. Krém či šlehačka zjemňují jeho koncentrovanou hořkosladkokyselou chuť a celkově z něj dělají sváteční dezert, jehož výroba je nečekaně snadná a rychlá. Máte-li zahrádku, respektive mrazák po létě plný rybízu, právě zde pro něj najdete skvělé odbytiště... 🙂
Můj pětielementový deník
K čemu všemu může vést (ne)úspěšné vaření podle pěti elementů...