VAŘÍM PODLE...

Moje komentáře a postřehy k vyzkoušeným receptům různých propagátorů pětielementového vaření.

Knihy, ze kterých vycházím...

Za ty roky, co se zajímám o vliv výživy na zdraví, jsem zatím nastřádala tyto pětielementové knihy, přičemž k nim nepočítám makrobiotické, i když bychom v nich mohli najít několik styčných bodů. Některé knihy jsou spíš kuchařky, jiné jsou napůl teoretické a napůl kuchařské. První dvě knihy B. Temelie jsou vyloženě teoretické a kuchařku pak vydala samostatně.

Suverénně nejvíc receptů mám uvařeno podle receptů paní Stenzlové a to nejen z jejích dvou knih (z nichž už mám vyzkoušeno téměř všechno), ale občas jsem využila i její facebookovou inspiraci. Doporučuji ji sledovat, protože vám poskytne mnoho hodnotného obsahu zdarma. Kdo má zájem ještě o osobně-rozvojovou nadstavbu, může za drobný poplatek čerpat informace také z jejího motivačního profilu. 

Vaření podle osobností

Obecně se nad tím zamýšlím v samostatném blogovém článku, takže tady je jen stručný přehled významných propagátorek pětielementového vaření, jejichž recepty mám k dispozici, případně jsem je už vyzkoušela.

 J

1. Ivana Stenzlová

První strany knihy Dej tělu šanci, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Smartpress.

Má-li u nás někdo má povědomí o existenci pětielementové kuchyně, pravděpodobně si to spojuje především s osobností Ivany Stenzlové. Její první kniha Dej tělu šanci měla nečekaný úspěch, a hned do roka bylo potřeba udělat dotisk. Neméně úspěšná je i její druhá kniha Šance pro ženu 40+, kde je mimochodem také víc popsán princip pětielementového vaření. Obě publikace jsou, jak je u Smartpressu zvykem, krásně výtvarně pojaté, tedy uživatelsky přívětivé, přestože obsahově náročné, a navíc jsou tam opravdu vynikající recepty. Proto tyto knihy považuju za základní výbavu českého příznivce vaření podle pěti elementů. Pokud člověk nechce jít do větší hloubky tradiční čínské filosofie, myslím, že si s nimi bohatě vystačí.

O svých zkušenostech s vařením podle paní Stenzlové, včetně komentářů k jednotlivým jídlům, se více rozepisuju v samostatné sekci Vařím podle... 

2. Barbara Temelie

zdroj obrázku: https://barbaratemelie.de/

Nutno ovšem dodat, že Ivana Stenzlová není jediná. Propagátorů a učitelů vaření podle pěti elementů je nejvíc, dle mého malého průzkumu, v německy mluvících zemích. Zdá se, že právě od nich se to také ona učila, když v regionu nějakou dobu žila.

V tomto smyslu je u nás nejznámější německá terapeutka tradiční čínské medicíny  Barbara Temelie, protože v češtině byly už před lety vydány dokonce tři její knihy. V současnosti se ovšem zdá, že se z veřejného působení spíše stáhla. Více se o ní můžete dozvědět na jejích stránkách, kde najdete také pár receptů.  

Já už mnoho let všechny její knihy mám, ale zatím jsem z nich úspěšně nevyzkoušela ani jeden recept, protože mi jaksi nejsou blízké. Nicméně co do významu na našem trhu ji stavím před další propagátorku integrativní a pětielementové výživy, Rakušanku Claudii Nichterl.

3. Claudia Nichterl

Rozhovor s Claudií Nichterl lze najít v historickém propagačním materiálu drogerie Dm, který zmiňuji níže.

V  Rakousku má své renomé nutriční terapeutka tradiční čínské medidíny Dr. Claudia Nichterl, jejíž knihy bohužel v České republice neznáme, přestože jich na téma integrativní výživy napsala už asi třicet, a k tomu vede expandující (online) vzdělávací akademii. Zvláštní, že si jí žádný český vydavatel za těch dvacet let, co to dělá, dosud nevšiml...

Před lety ale drogerie Dm vydávala řadu tematických brožur v rámci edice Active beauty, a jeden díl byl věnován detoxikační kúře na základě principů pětielementové výživy. Spoluautorkou této knihy byla právě Claudia Nichterl.

Moje sbírka knih receptů z dílny Claudie Nichterl. Z prvních dvou už jsem vyzkoušela téměř všechny recepty, protože se jedná o velmi chutná jídla.

Mně se tento de facto raritní kousek podařilo sehnat a téměř všechny recepty z brožurky jsem už vyzkoušela. Překvapilo mě, jak jsou recepty jednoduché a chutné, a proto jsem si od ní objednala další tři knihy. Následně jsem zistila, že brožura v češtině obsahuje část receptů právě z těchto knih.

Z knihy zahřívacích receptů pro chladné dny (Warmes für kalte Tage) jsem už také uvařila většinu jídel, protože jsou chuťově velmi blízká těm od paní Stenzlové.

Svoje zkušenosti s těmito recepty budu také postupně sdílet v části Vařím podle...

4. Roswitha Fehrer

Zdroj obrázku: https://www.youtube.com/watch?v=QB3a1rkmT_w

O téhle paní  se toho dá zjistit jen velmi málo. Jedná se také o rakouskou odbornici na výživu tradiční čínské medicíny, která se věnuje poradenství. Zdá se, že mnoho knih nevydala, u nás však už v roce 2010 vyšla v Nakladatelství Eminent její kniha Vaření podle pěti elementů v souladu s ročními obdobími, s podtitulem 250 receptů pro celou rodinu.

S vyzkoušením receptů zatím trochu otálím, přijdou mi trochu podobné jako u B. Temelie, což mě zrovna moc nemotivuje. Ale nechám tomu čas. 🙂

Moje postřehy k vyzkoušeným receptům:

 

Galerie receptů

Ivany Szenzlové

Galerie receptů

Claudie Nichterl